27 Haziran 2009

Kıyıköyden bir ömer geçti


Geçtiğimiz hafta 3 günlüğüne ön tatil - ömerin denize ve kuma tepkisini ölçmekte var işin içinde- yapmak için kıyıköye gittik.
Sevgili geçen sene keşfettiğimiz kıyıköye bayıldığından bu sene de açılışı orda yaptık.Ama kıyı köyde adına yakışır güzellikte ,altın sarısı kum ve bakir bir koy ,ve buna rağmen pazar günü bile bir hayli tenhaydı.Tabii haziranda gitmiş olmamız da bunda büyük etken olabilir.
Bu sene, geçen seneden ağzımız yandığından ,ömerin denizi görünce korkup huysuzluk yapma potansiyelinden yanımıza onu oyalayacak ne varsa aldık.Şişme havuz,top,can yeleği ,çadırını,kürek kova ,can simidini hatta şişme bir tiger.

Oraya vardğımızda koca sürekli götürdüklerimizi şişirdi durdu :)


Tabiii aldığımız bilumum oyuncaklardan bahsetmiyorum.Bir de sevgilinin kumda oturmaktan pek de hoşlanmadığı için açılır kapanır sandalyeleri alınca arabamız birhayli doldu.Çantaları da araya bir yere sıkıştırıverdim:)

.....

Ömer bu sefer babasının küçük bir konuşmasıyla kuma çabuk adapte oldu.Ama deniz için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Ama küçüğümde haklı,kıyıköyün denizi, karadeniz olmasının hakkını veriyordu.3 günde son derece dalgalıydı.Çocuğumda ne yapsın korktu tabii.

HAtta bir seferinde dalgalar o kadar coşmuştu ki biz yüzmek için cebelleşirken esrayla-kızkardeşim- beni kumsala attı.İnanamadık.
Yine de çok güzeldi,dalgalarla boğuşmakta çok keyifliydi.
Ben güzel yandım.
Eşimde tüm ısrarlarıma rağmen güneş kremini sürmemekte ısrar edince yanmakla kalmadı,açık kumral tenine rağmen Şopara döndü :)
Ömer 50 koruma faktöriyeli ile -tabii 11 ile 3 arası güneşe çıkarmadık,şemsiye altında havuzundaydı-ancak açık kumraldan koyu kumrala döndü.
.....
Denizde olduğumuz sürece huggiesin bezinden taktık -ve de denildiği gibi gerçekten su çekmiyor,çokda kolay kullanımı- arada değiştirdik.Hiç problem olmadı.Kaka falan da yapmadı.
Hadi dedik artık teyzemizin aldığı slibi giydirelim problem yok ,giydirdik ve giydirmemizin akabinde slibine kaka yaptı:)))
Buda bir ömer ekolü işte:)
Bu küçük tatil bize çok iyi geldi.Oğluşum kuma alıştı :)
Ömer şimdi sürekli evde ,"anne denise gidelim"şeklinde dolanmakta:)
Eh artık şöyle kapsamlı bir tatile çıkabiliris:)..

26 Haziran 2009

Bunu da oğlumun günlüğüne not düşmek istedim.


Onunla ilk defa küçük bir kızken tanıştım,çok iyi hatırlıyorum ,24 saat bıkmadan usanmadan teyzem onu dinlerdi.Bende çok sevdim neredeyse onun şarkılarıyla büyüdüm.Bende yeri hep ayrı oldu.

Bugün sabah eşimle arabada radyoda michael jackson'ın ölümünü ilk duyduğumuzda ikimizde inanamadık.Bir süre sustuk,ona nedense ölümü yakıştıramadık.Hemde böylesi ani olanı.

Pop müziğin en büyüğü-bence-aramızdan ayrılmıştı işte,her insan gibi ...

Geride thiller,billie jean gibi sayısız hit şarkı ve hakkında onlarca gerçek olup olmadığını bilmediğimiz suçlama yada spekülasyonla -ki ben gerçek olduğuna inanmıyorum ,bence sadece para koparılmak için yazılmış senaryolardı-hayata veda etti.

Olaylı yaşamı ,beyaz bir insana dönme çabaları ,içsel çelişkileri vs vs hepsi ona ait,onun özeli ,geride bize kalan şey şarkıları ve dansı...

Veee

O artık bir EFSANE...

12 Haziran 2009

Bilav yap.

Ömere sordum,

--Ömer sana tavuk yanındada makarna yapayım mı?
....Hayığ ,tavuk et bilav yap.
--?????
Pilav mı istiyorsun,oğlum.
....Evet
--Hadi gel mutfağa gidip yapalım.
...yaşaşııın.
--????!!!!

Seçim yapıyor artık küçük bey,makarna olmaz pilav :)))
Yaşasın kelimesini nerden öğrendiği de ayrı muamma:)))


Yeni yatağımız,anneye de uyuma numarası yapıyoruz:)

Başımıza gelenler...


Çok iyi hatırlıyorum,ömer ilk hareketlendiği zamanlarda ilk ev kazamız başımıza gelmişti,sonra devamıda geldi tabii.

Hep beraber yatağımızda uyurken ömer yataktan yere düşmüştü.Tabii biz bir panik ,bir panik ki anlatamam:)
Sonra oturma çalışmaları esnasında,yürüme çalışmaları esnasında ,koşarken,bir keresinde mama sandalyesinden aşağı,bir iki kez yataktan düştük.

Oğlumun her düşmesinde kafasını vuracak kadar başarılı olduğunu da eklemem lazım.

Ben hep hangi düşmeler tehlikeli ,hangi durumda doktora gitmeliyiz diye çok düşündüm,çok çelişkide kaldım.Hele benim ki gibi gayet relax bir kocanız varsa,bunu iki kere düşünmek zorunda kaıyorsunuz.Çünkü koca kişisi hep bir şey yok,bir şey olmaz diyip kenara çekiliyor.
Ama anne kişisi tabii ki ağırlığını koyuyor ,doktora gidiliyor :)

Düşme.

Düşme konusundaki acil ziyaretlerimizden doktorun söyledikleri ve benim çıkardığım sonuçlar,

Eğer düşmenin akabinde fışkırır tarzda bir kaç kez kusarsa,uykulu bir hali varsa,huysuzlaşmışsa,yürümesinde sorun varsa mutlaka doktora götürmek gerekiyormuş.

Röntgen çekiliyor,duruma göre tomografi çekilip çekilmemesine karar veriliyor.

Ömer düşmeden de zaten her daim kusan bir çocuk olduğundan ,kusma çok belirleyici bir özellik olmadı bizim için.

Biz küçük düşmeler ve vurmalar harici hep acillerdeydik.
....

Sıvı sabun yemek.

Benim oğlumun anlaşılmaz bir şekilde sıvı sabun yemeye karşı bir düşkünlüğü vardı.Bir kaç kez yakaladım ve doktorumuzu aradım.İshal olacağını ama çok da önemli olmadığını söyledi.Ortadan kaldırmamızı da ekledi.

Şİmdi sıvı sabun banyoda banyonun en tepe kısımında.
HAtta garanti olsun diye tüm deterjanları tepelere kaldırdım.Bazen tavana mı assam diye düşünmüyor değilim :)
....

Demir takı halkası yutmak.

Ömer yakın zamanda takı halkası yuttu.Ben halkanın açık olup olmadığını bilmediğimden doktora götürdüm.Film çekildi.
Takı halkası kapalıymış.Doktor doğal yollardan çıkacağını söyledi.Genelde bu tür yutulan herşeyin doğal yollardan çıkması bekleniyormuş.Para bile yutupta böyle çıkaran oluyormuş.
Rahatladık ,koca kişisinin bıdı bıdısı eşliğinde eve döndük.

Şunu eklemeden geçmim,Çocuk cerrahi hafta sonu yoktur diye hastanemiz yerine haydarpaşa numuneye gittik.Orada da yokmuş.
Bizi zeynep kamilin çocuk cerrahisine yönlendirdiler.Bir tek orada varmış.

....

Ağzına kolonya sıkmak.

Ben okuldayken telefon geldi,annem panik halinde ömerin babannesinde ağzına kolonya sıktığını söyledi.Bende hemen doktorumuz esra hanımı aradım.
Esra hanım,bir kaç sıkmanın sorun olmayacağını ,ama içerse alkol komasına gireceğini söyledi.
Zaten kolonyayı eser miktarda aldığından sorun olmadı.

....

Yanık.

Ömer henüz yeni emekliyorken gözle kaş arası elini ve ayağını ütüden yakmıştı.Bebeklerin ağrı eşiği çok yüksek olduğudan kısa bir süre ağladı ve sustu.Biz de neresinin yandığını anlayamadık tabii ,muhtemel ei yanmıştır diye ellerini soğuk suya tuttuk.
Ayağınında yandığını su toplayınca anladık.Ama geç olmuştu.
Ellerinde hiç problem olmadı ama bir ayağının üstü su topladı.Emeklediği içinde ayağı iyice tahriş oldu.Düzelmesi de çok zaman aldı.
Bu tür durumlarda yanık kapalı pansuman yapılıyor.
Buradan çıkardığım en önemli sonuç bir yeri yandıysa çocuğun açıkta kalan heryerini suya tutmak.Çünkü neresinin yandığını anlamak zor.

Birde yanık pansumanı için acıbademe gidilmemesi gerekiyor,pansuman için bizden 1 yıl evvel 200 tl almışlardı.Bunuda eklim....

9 Haziran 2009

Hep geziyorus,doymuyorus.

Ben bu olayı çözdüm,bu hafta sonu herşey tüm gerçekliğiyle ortaya döküldü.Oğluşum kesinlikle gezme tozma konusunda anası kılıklı,sabah 9 akşam 11 dışardayız ama banamısın demiyor :)
Hatta ben yorulunca, uykum gelince eve gitmek isterim,ama ömer uykudan sapır sapır dökülürken bile kaykaya binmek için ısrarlı.Benden de beter :)

Pazar günü sabah 9 da nezahat gökyiğit botanik bahçesine gitmek için uyandık,kekimizi yaptık,ıvırımızı zıvırımızı hazırladık yollara düştük.Saat 10 30 da oradaydık ama uyanık yurdum insanı 10 da açılan parkı 10.30 a kadar çoktan doldurmuştu.Ancak kendimize 3 tane bank bulabildik.
Bu tür aktiviteleri hep paylaştığımız hürriyet-murat çifti ve oğulları emir ve hamzada bizimleydi.
Ben birgün önceden ,uzun zamandır biraraya gelme planları yaptığımız betülü de aramıştım,onlara da uyunca pazar günü kaanla birlikte bize katıldılar.
Birlikte olduğumuz süre içinde kaan,arkadaşımızın oğlu hamza ile kumlarla haşır neşir olurken,ömer kumlara "pis" diyip elini bile sürmedi,çok hijyendir oğluşum :)


Güzel bir sabahı hep beraber paylaştık,betülle biraraya gelmek çok keyifli oldu.
Betülüde kağanıda çok sevdik.Önümüzdeki günlerde inşallah yine biraraya gelicez:)
Betülleri evlerine bıraktıktan sonra çekirdek aile olarak ev aramak için yollara düştük.Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeyi yapmak için artık kararlıyım,evimi çengelköye anneme yakın bir siteye taşıyacağım.

Öğleden sonrayı ev arayarak geçirdik,güzel bir sitede güzel bir daire bulduk ama daireyi kiralayan emlakçı remax olunca bize inanılmaz bir emlak parası çıkardılar.Şimdilik o ev fikrini rafa kaldırdık.Bir müddet daha bakınıcaz.

Gezmeye doyamadık akşam bakırköye geçtik,amcamızla buluştuk ve capacitye gittik.Baktık capacitynin girişinde hafta sonları çocuklara yönelik resim ve türlü türlü aktiviteler varmış,hemen ömeri de eğlenceye ortak ettik.

Resim yaptık,yaptığımız resmide capacitynin duvarına astılar :)


Gece de amcamız ve ömerin ısrar kıyametiyle parka gittik.Ömer uykusuzluktan hafif yalpalayarak yürümesine rağmen bol bol kaydırağa bindi.
Eve gitmek için araba koltuğuna koyar koymaz,motorun çalışmasıylada uykuya daldı.
......
Ömerden birkaç inci :)
-Anne çok yoyuldum ,,,al-kendisini katediyor:)-
......
Adını soranlara seri bir şekilde,

-ömeğ yiğit memis
diyor:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...